روزه نفس
۞قال اميرالمومنين عليه السلام:صوم النفس عن لذات الدنيا انفع الصيام.۞ ۞اميرالمومنان علي عليه السلام فرمود: روزه نفس از لذتهاي دنيوی سودمندترين روزه هاست.۞ غرر الحكم، ج 1 ص 416 ح 64
Friday, 3 February , 2023
امروز : جمعه, ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱ - 13 رجب 1444
شناسه خبر : 37716
  پرینتخانه » اقتصادی تاریخ انتشار : 04 بهمن 1401 - 10:51 | | ارسال توسط :

کاهش ۲۵ تا ۷۵ درصدی حجم آب ۲۰ سد مهم شرب و کشاورزی کشور

حجم موجودی آب ۲۰ سد مهم برای مصارف شرب و کشاورزی کشور از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه) تا ابتدای بهمن‌ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بین ۲۵ تا ۷۵ درصد کاهش داشته است.
کاهش ۲۵ تا ۷۵ درصدی حجم آب ۲۰ سد مهم شرب و کشاورزی کشور

به گزارش روزنامه اخبار کیش از ایرنا،گرچه وضعیت بارشی در روزهای اخیر کمی بهتر شده است، با این‌حال هنوز اثر این بارش‌ها در وضعیت ذخایر سدها نمایان نشده و در مجموع میزان ورودی آب به سدها با کاهش ۱۹ درصدی همراه است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ۲۰ سد از مجموع سدهای مهم شرب و کشاورزی از ابتدای سال آبی جاری تا اول بهمن‌ماه هرکدام با کاهشی از ۲۵ تا ۷۵ درصد روبه‌رو شده‌اند، این در حالی است که در هفته گذشته این تعداد ۱۷ سد بود.

بر اساس این گزارش، سد شمیل و نیان در استان هرمزگان با ۴۶ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۵۷ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال روبه‌رو شده است و درصد پرشدگی کنونی این سد ۴۷ درصد است.

در این مدت، سد ساوه در استان مرکزی با ۴۸ میلیون مترمکعب حجم مخزن ۵۶ درصد کاهش نسبت به پارسال دارد و درصد پرشدگی آن نیز ۱۷ درصد است.

چاه نیمه‌های سیستان و بلوچستان از ابتدای سال آبی جاری تا اول بهمن‌ماه ۱۳۳ میلیون مترمکعب موجودی آب دارند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۶ درصد کاهش دارد. میزان پرشدگی چاه نیمه‌ها به ۹ درصد رسیده است.

در مدت یاد شده، سد تهم زنجان موجودی ۱۳ میلیون مترمکعب آب را ثبت کرده است که در مقایسه با زمان مشابه در سال آبی گذشته ۵۵ درصد کاهش نشان می‌دهد. میزان پرشدگی این سد هم ۱۵ درصد است.

سد نهرین در خراسان جنوبی از ابتدای سال آبی جاری تا اول بهمن‌ماه یک میلیون مترمکعب حجم موجود آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۵ درصد کاهش‌یافته است. درصد پرشدگی فعلی این سد ۱۳ درصد است.

برپایه این گزارش، سد شهید رجایی مازندران ۳۳ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۵ درصد کاهش دارد که به‌معنای ۲۰ درصد پرشدگی است.

سد شهر بیجار گیلان نیز ۴۶ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۲ درصد کاهش‌یافته که درصد پرشدگی این سد هم ۴۴ درصد است.

سد اکباتان و آبشینه همدان گرچه اندکی بهبود وضعیت پیدا کرده، اما همچنان از وضعیت اسفناکی برخوردارند، به‌طوری‌که موجودی فعلی آب آن یک میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش ۴۹ درصدی را نشان می‌دهد. درصد پرشدگی این سد که پیشتر سه درصد بود تا اول بهمن‌ماه به چهار درصد افزایش‌یافته است.

سد طرق در خراسان رضوی از ابتدای سال آبی جاری تا اول بهمن‌ماه هشت میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۵ درصد کاهش نشان می‌دهد و درصد پرشدگی آن نیز اکنون ۲۳ درصد است.

موجودی آب در مخزن سد تنگوئیه سیرجان کرمان در حالی به رقم هشت میلیون مترمکعب رسیده است که این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۴ درصد کاهش دارد. درصد پرشدگی فعلی این سد هم ۲۱ درصد است.

سد دوستی خراسان رضوی هم ۱۹۱ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۴ درصد کاهش دارد و درصد پرشدگی آن ۱۶ درصد است.

سد ایلام ۲۰ میلیون مترمکعب آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال با کاهش ۴۱ درصدی همراه شده و میزان پرشدگی فعلی آن نیز ۳۲ درصد است.

سد ۱۵خرداد در حوضه آبریز قم رود فقط ۵۰ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۱ درصد کاهش‌یافته است. میزان پرشدگی فعلی این سد نیز ۲۶ درصد است

موجودی آب در سد سفیدرود گیلان به رقم ۱۵۷ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۱ درصد کاهش داشته و میزان پرشدگی در حال حاضر این سد هم ۱۵ درصد است.

موجودی آب در سد کرخه ۷۸۳ میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد. سد کرخه اکنون ۱۵ درصد پرشدگی دارد.

سد استقلال در استان هرمزگان هم در مدت یاد شده با داشتن ۱۵۳ میلیون مترمکعب موجود آب نسبت به پارسال ۳۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد. درصد پرشدگی فعلی این سد هم ۶۴ درصد است.

سد سرنی در استان هرمزگان با داشتن ۲۷ میلیون مترمکعب موجودی آب نسبت به سال آبی پارسال ۳۶ درصد کاهش دارد و درصد پرشدگی فعلی آن هم ۴۴ درصد است.

سد شیرین دره در استان خراسان شمالی هم ۲۲ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش ۳۶ درصدی را نشان می‌دهد.

در این مدت، سد نسا کرمان هم با داشتن ۷۳ میلیون مترمکعب موجودی آب کاهش ۳۵ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال دارد.

از ابتدای سال آبی جاری تا اول بهمن‌ماه سد کمال صالح استان مرکزی با ۳۱ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۳۰ درصدی نسبت به پارسال روبه‌رو است.

| منبع خبر : خبرگزاری ایرنا
برچسب ها
به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم تحریریه در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.